Rolfterapie

Ida Rolf je pravděpodobně „matkou“ nebo v dnešní době možná „babičkou“ všech západních fasciálních nebo myofasciálních terapií a její léčebná metoda strukturální integrace je jednou z nejdůkladnějších a nejefektivnějších manipulačních technik zasahujících do struktury lidského těla.
Ida Rolf
Ida Rolf se narodila 19. května 1896 v Brooklynu v New Yorku. Získala doktorát z biochemie na fakultě lékařství a chirurgie na univerzitě Columbia. Dvanáct let pracovala v Rockefelerově institutu na oddělení chemoterapie a organické chemie. Studovala také matematiku a nukleární fyziku v Curychu a homeopatické lékařství v Ženevě. Na základě nespokojenosti s dostupnými léčebnými metodami začala ve třicátých letech 20. století objevovat osteopatii, chiropraktickou léčbu, tantrickou jógu, Alexandrovu techniku a práci Korzybského o "vědomí".
Ve 40. letech rozvíjela práci s chronicky nemocnými, kteří nemohli nalézt pomoc nikde jinde, a zaznamenala mnoho úspěchů. V 50. a 60. letech se její pověst rozšířila, až byla na návrh Fritze Pearlse, zakladatele Gestalt terapie, pozvána do institutu Esalen v Kalifornii. Tam začala školit terapeuty a instruktory ve strukturální integraci.
V 70. letech založila Ida Rolf vlastní školu ve městě Boulder v Coloradu. Zemřela v roce 1979. Existuje několik škol, které pokračují ve výzkumu Idy Rolf k prohloubení porozumění vztahu gravitace a struktury lidského těla.

Základních deset sezení

Jedná se o ucelený systém práce, kde je cílem uvolnit zkrácená a srostlá místa v celém těle, pomocí speciálních hmatů za spolupráce klienta (dech, pohyby - koleno, loket, pata, dlaň). Uspořádat celé tělo chvíli trvá, terapie jsou rozděleny do 10 sezení, kde se v každém z nich zaměřujeme na jinou část těla. Doporučené rozmezí mezi sezeními je 14-30 dnů. Také proto jsou získané výsledky dlouho udržitelné a účinky se nadále prohlubují. Pokud nedojde ke zranění nebo operaci, další sezení je možné za 1-2 roky. Pomocí této metody nahlížíme na člověka komplexně a neopravujeme jen konkrétní bolavé místo, ale uspořádáme celé tělo tak, aby všechny nerovnováhy těla, které bolesti způsobují, postupně zmizely.

Při rolfterapii je vhodná i práce s jizvami. Každá jizva naruší strukturu těla a způsobí srůstání tkáně tam, kde nemá. Trpělivou a jemnou technikou lze jizvy uvolnit, vyhladit, změnit barvu i tvar a tím pomoci lepším účinkům této metody, proudění energie v těle i vzhledu jizvy

Rolfterapie    Rolfterapie    Rolfterapie    Rolfterapie